Toyota ve Lexus, Tesla’nın EV şarj standardını kullanacak

Toyota, büyüyen listeye katılan en son şirket. Otomobil üreticisi, 2025 yılından itibaren NACS bağlantı noktalarını belirli Toyota markalı araçlara dahil etmek için Tesla ile bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Lüks markası Lexus altındaki bazı elektrikli araçlar da standardın şarj bağlantı noktalarıyla birlikte gelecek.

Toyota, elektrikli araçlarında NACS bağlantı noktalarını kullanarak müşterilerine Kuzey Amerika’da 12.000’den fazla Tesla Süper Şarj Cihazına erişme gücü veriyor. Şirket standardı önümüzdeki yıl uygulamayacak olsa da zaman çizelgesi rakip otomobil üreticilerininkiyle eşleşiyor. Halihazırda Kombine Şarj Sistemi (CCS) ile donatılmış Toyota ve Lexus araçlarına sahip olan müşterilere 2025’ten itibaren NACS adaptörlerine erişim de sunulacak.

Toyota ve Lexus, Tesla’nın EV şarj standardını kullanacak

BMW ayrıca geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki tüm EV’leri için standardı benimseyeceğini duyurmuştu. Birkaç ay önce GM ve Ford, geçişin 2025’ten itibaren yapılacağını açıklamıştı ancak sahipleri, gelecek yıl bir kullanıcıyla Tesla Supercharger’lara erişebilecekler. Hyundai, 2024 yılında ABD’deki EV’leri için limanı benimseyecek ve bunu 2025’te Kanada’daki EV’ler takip edecek. Toyota’nın Japon otomobil üreticisi Honda da eylül ayında NACS’ye geçişini ve iki yıl içinde bu istasyonlarla araç satmayı planladığını duyurdu.. Ancak şirket aynı zamanda 2025 öncesi Honda’ların Tesla’nın sistemini kullanarak şarj etmesine izin verecek bir adaptör geliştirdiğini de söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir