İslam Memiş, altın sahiplerini uyardı: “Hazırlığa başlayın! 48 saat içerisinde altüst olacak”

Aylardır dalgalı bir seyir izleyen altın fiyatları, ABD tarafından gelen ekonomik verilerin ardından yeniden aşağı yönlü bir seyir izlemeye başladı. Dövizin yükselişi nedeniyle gram altın/TL fiyatlarında bir kayıp gözlemlenmese de, altının ons fiyatı bugün 1905 dolar seviyelerine kadar inerek yatırımcısını tedirgin etti.

Türkiye’de altın piyasaları üzerine yaptığı yorumlar ile dikkat çeken İslam Memiş, yaşanan düşüş trendinin saman alevi gibi hızlıca söneceğini belirtirken, cuma gününe kadar altında yeni yükseliş ataklarının muhtemel olduğuna dikkat çekti.

İşte Memiş’in açıklamalarından öne çıkanlar…

“Emtialar tarafında beklediğimiz yükseliş hareketi henüz başlamadı çünkü baskılama tüm hızıyla devam ediyor. Dolar endeksi yükseldiği ve dolar diğer para birimleri karşısında değer kazandığı için altın ve gümüş gibi emtiaların fiyatları geriledi.

“ALTIN ALMAK İÇİN TARİHİ FIRSAT”

Altın için şu anda 1890 dolar destek seviyesi bulunuyor. Burayı takip etmeye devam ediyoruz ancak buralar alım yeridir. Tekrar bu hafta 1950 dolar seviyesini takip ediyor olacağım. Düşüşlerin kalıcı olacağını düşünmüyorum. Bu nedenle, mevcut fiyat aralığının tarihi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bir daha bu kadar ucuza altın bulmak imkansız olacaktır.

Özellikle cuma gününe kadar önümüzdeki 48 saati çok iyi değerlendirmek, bu fiyatlardan pozisyon almak isabetli olacaktır çünkü hafta içerisinde ons tarafında yeniden 1950 dolar ve üstü atakların görülmesi oldukça muhtemel.

“ALTIN FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞLER KALICI DEĞİL”

Gram altın fiyatı 1670 lira seviyesinde. Serbest piyasalarda ise 1707-1712 lira aralığında. Yani 1700 liranın altında bir gram altın yok. Orta ve uzun vadeli yatırımcılara alım fırsatı vermeye devam ediyor. Altın fiyatlarındaki düşüşler kalıcı değil. Özellikle ilerleyen günlerde hem döviz tarafında hem de ons fiyatlarında yaşanacak yükselişten en büyük getiriyi gram altın sahipleri sağlayacaktır.

DÜNYANIN EN BÜYÜK BANKASI DOLAR İÇİN ALARM VERDİ

Dolar çok güçlü bir performans sergiliyor ancak bunun kalıcı olmayacağı belli. Dünyanın en büyük bankası olan ABD merkezli JPMorgan bugün yaptığı açıklama ile bankacılık sektörünün çok yüksek faizlerle ayakta kalmaya devam edemeyeceğini belirtti.

Yılın ilk çeyreğinde Silikon Vadisi Bankası’nın iflası ve beraberinde batan bankaları hatırlarsak, ABD bir bankacılık krizi ile daha mücadele etmek istemeyecektir. Bu nedenle herkesin beklediği, yılın son faiz artırımı gelecek toplantıda uygulanır ve çok uzun bir süre aynı faizleri, 2024 yılının ilerleyen aylarında ise faiz indirimlerini görürüz diye düşünüyorum.

ELİNDE DOLAR BULUNDURAN YATIRIMCI NE YAPMALI?

Elinde dolar bulunduran yatırımcı, emtia ya da gümüş almak istiyorsa parite üzerinden gümüşün çok uygun fiyatta olduğunu söyleyebilirim. Gümüşün gram fiyatı 20.11 lira seviyesinde. 20 lira güçlü bir destek seviyesi. Buradan hızlı bir toparlanma ile 21.50 ve 22.50 seviyelerini takip etmeye devam edeceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir