Çiftleşmelerinin Nasıl Olduğunu ve Ne Kadar Sürdüğünü Okuyunca Küçük Dilinizi Yutabilirsiniz: Anakondalar Hakkında 11 Şaşırtıcı Gerçek

Dünyanın en büyük ve en güçlü yılanları arasındaki anakonda konu olunca “Anakonda zehirli mi?” ayrıca bir merak edilir. Avlanma tekniklerinden zehirlerine, anakonda kaç metre sorusundan nerede yaşadığına kadar pek çok detay var. “En büyük anakonda kaç metre ve kaç kilo?” sorularına alacağınız cevaptan sonra da kendisi ile hiç karşılaşmamayı dileyeceksiniz.

Bu gizemli hayvanların yaşam tarzlarını, üreme alışkanlıklarını ve insanlarla olan karmaşık ilişkilerini merak ediyorsanız keşfe başlıyoruz. Amazon’un yeşil ama tehlikeli derinliklerine bir bakıp çıkalım.

Anakonda hakkında bilgiler:

 • Anakonda kaç metre ki bu hayvana devasa diyoruz?
 • Derileri ile âdeta kamuflaj ustaları
 • Anakonda nerede yaşar? Nerede bol su varsa orada.
 • Peki, Türkiye’de anakonda var mı?
 • Sinsice avlanırlar.
 • Üremeye kadar genellikle yalnız bir yaşam sürerler.
 • Çiftleşmek onlar için biraz yorucu.
 • En etkileyici avlanma yöntemleri, sarma ve boğma tekniğidir.
 • Yılana dokunmayan bin yıl yaşar.
 • Anakonda insan yer mi? Neden olmasın?
 • Bilin bakalım anakondaların yaşamı da kimler sayesinde tehdit altında?

Anakonda kaç metre ki bu hayvana devasa diyoruz?

“Anakonda nedir?” deyince aklınıza büyük büyük bir yılan geliyor değil mi? Doğru yerdesiniz çünkü âdeta doğanın mühendislik harikası olan anakonda, dev boyutları ile sizi hayrete düşürebilir. Anakonda boyu, türüne göre de değişebiliyor. Erişkin bir yeşil anakonda, ortalama 5 metre uzunluğa erişebilir, bazıları ise 9 metreye kadar uzayabilir!

Bu uzunluk, bir otobüsün yarısı kadar ya da üç yetişkin insanın üst üste durduğu yüksekliğe eş değer. “Anakonda kaç kilo?” sorusunun cevabı da göz ardı edilemez; bazıları 250 kilograma kadar çıkabilir. “En ağır anakonda kaç kilo?”ya cevap olarak da balıketinden hâllice iki yetişkin erkeğin toplam ağırlığı örnek verilebilir.

Derileri ile âdeta kamuflaj ustaları

Bu yılanların derileri de dikkate değer. Yeşil anakondaların derileri, zeytin yeşili ile kahverengi arasında değişen renklerde olup üzerinde siyah benekler bulunuyor. Bu benekler de Amazon’un yoğun bitki örtüsünde mükemmel bir kamuflaj sağlıyor.

Su altında veya bataklıkların arasında, anakondalar neredeyse görünmez hâle gelebilirler. Ayrıca suya uyum sağlamalarını kolaylaştıran, gözlerinin ve burun deliklerinin başlarının üst kısmında yer alması gibi özelliklere de sahipler.

Anakondaların bu etkileyici fiziksel özellikleri, onları doğadaki en etkileyici avcılardan biri yapıyor. Peki, bu dev yılanlar ne yer ve nasıl avlanır? Bu soruların cevaplarını bir sonraki bölümde bulacaksınız.

Anakonda nerede yaşar? Nerede bol su varsa orada.

Anakondalar, Güney Amerika’nın tropikal ormanlarında, özellikle Amazon ve Orinoco nehir havzalarında yaşarlar. Suyun bol olduğu bölgeleri tercih ederler; nehirler, bataklıklar, göletler ve sakin akıntılı sular onların doğal yaşam alanları. Su, anakondalar için sadece bir yaşam alanı değil, aynı zamanda avlanma ve savunma için de mükemmel bir ortam.

Peki, Türkiye’de anakonda var mı?

Elbette var. Çünkü onlara yaşam alanı sağlayacak şartlar bizim ülkemizde de mevcut. Elbet birçok kişi görmüştür ancak haberlere konu olan anakondalarımız da var. Yani sakın ola Amazon’da yaşıyorlarmış, bize bir şey olmaz diye düşünmeyin.

Sinsice avlanırlar.

Anakondaların davranış kalıpları, onların etkileyici avcı olmalarını sağlıyor. Çoğunlukla gece avlanırlar ve suda sessizce yüzerken neredeyse fark edilmezler. Anakondalar, avlarını pusuya düşürme ustasıdır; sabırla bekleyip doğru anı kolladıktan sonra ani bir hızla saldırırlar.

Suda olmaları, bu büyük yılanların hareket kabiliyetlerini artırır ve avlarına karşı daha avantajlı bir konuma geçmelerini sağlar. Yani “Anakonda tehlikeli mi?” Evet, onlar, avları için oldukça büyük bir risk.

Üremeye kadar genellikle yalnız bir yaşam sürerler.

Anakondaların sosyal davranışları da bir ilginç. Genellikle yalnız yaşarlar ve yalnızca üreme mevsiminde diğer anakondalarla bir araya gelirler. Üreme mevsiminde, bir dişi anakonda etrafında birden fazla erkek yılan bulunabilir, bu durum çiftleşme kümeleri oluşturur.

Çiftleşmek onlar için biraz yorucu.

Dişi anakondalar, erkekleri çekmek için özel bir feromon salgılar. Bu feromon, erkek anakondaları dişinin bulunduğu yere çeker ve böylece çiftleşme kümeleri oluşur. Bu kümelerde birkaç erkek, tek bir dişi etrafında rekabet eder. Çiftleşme süreci haftalar sürebilir ve oldukça yorucudur.

Dişi anakonda hamile kaldıktan sonra, yaklaşık altı ay süren bir gebelik dönemi geçirir. Anakondalar, canlı doğuran yılanlardır, yani yumurtalarını vücutları içinde geliştirirler ve canlı yavrular doğururlar. Bir dişi, bir seferde 20 ila 40 arasında yavru doğurabilir.

Yavrular doğduklarında yaklaşık 60-70 cm uzunluğundadırlar ve hemen bağımsız hâle gelirler. Anakonda yavruları, doğdukları andan itibaren avlanmaya ve hayatta kalmaya hazırdırlar. Bu erken bağımsızlık, onların doğal düşmanlarına karşı savunmasız kalmamalarına da yardımcı olur.

En etkileyici avlanma yöntemleri, sarma ve boğma tekniğidir.

Anakondalar, etçil yılanlar ve menüleri de çeşitli. E Amazon da tam onlara istediğini verecek türden bir yer. Anakondaların avları arasında balıklar, kuşlar, memeliler ve hatta bazen diğer yılanlar bile yer alabilir. Avlarını ise önce sıkıca sararlar sonra da nefes almasını engelleyerek boğar. Bu yöntemleri, avın boyutuna da bakmıyor.

Ancak burada merak edilen bir soruya da cevap verelim. Anakonda zehirli mi? Sanılanın aksine anakondalar zehirli değildir. Onlar zehir yerine boğmayı tercih ediyorlar.

Gördüklerini bir bütün olarak yutuyorlar. Çenelerinin esnek yapısı da buna müsaade ediyor ve büyük bir av, onlara birkaç hafta hatta birkaç ay boyunca yetiyor.

Yılana dokunmayan bin yıl yaşar.

Anakondalar ve insanlar arasındaki ilişki de biraz karmaşık. Genellikle insanlardan uzak durmayı tercih ederler ve doğal olarak insanlara saldırmazlar. Ancak yaşam alanlarının insan faaliyetleri tarafından tehdit edilmesi, anakondaları ve insanları karşı karşıya getirebilir. Hangi hayvanı getirmez ki?

Anakonda insan yer mi? Neden olmasın?

Anakondaların insan yemesi hakkında herhangi bir rapor bulunmasa da onlar, insan yiyenler olarak bilinir. Onlara bu statüyü kazandıran şey ise daha sert ve güçlü avlarını yemesi. Yaklaşık 54 kg ağırlığındaki bir beyaz kuyruklu geyiği yiyorsa bizi neden yemesin ki?

Bilin bakalım anakondaların yaşamı da kimler sayesinde tehdit altında?

Anakondalar, yaşam alanlarının yok edilmesi ve insan faaliyetleri nedeniyle tehdit altında. Bu da yılanların korunmasını gerekli kılıyor. Anakondalar, birçok ülkede yasal olarak koruma altına alındı. Koruma çabaları da habitatlarının korunması ve avlanmanın sınırlanması gibi önlemleri içeriyor.

Çevre koruma örgütleri ve araştırmacılar, anakondaların yaşam alanlarını korumak ve halkı bu yılanların ekolojik önemi konusunda bilinçlendirmek için çalışıyor. Birçok hayvan türünde olduğu gibi anakonda türleri için de bu geçerli.

Kaynaklar: National Zoo, Live Science, A-Z Animals, National Geographic

Hayvanlar hakkında bilmedikleriniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir