CHP, 6 büyükşehirde aday açıklamaya hazırlanıyor: Adana’da Zeydan Karalar, Eskişehir’de Büyükerşen’in eski genel sekreteri Ayşe Ünlüce, Antalya’da Muhittin Böcek

CHP Parti Meclisi, aralarında Eskişehir, Antalya ve Tekirdağ’ın da bulunduğu 6’sı büyükşehir olmak üzere 200 dolayında il ve ilçenin belediye başkan adaylarını açıklamaya hazırlanıyor. Edinilen bilgiye göre Antalya’da mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Tekirdağ’da eski milletvekili Candan Yüceer, Eskişehir’de daha önce Büyükşehir Belediye Genel Sekreterlik görevinde bulunan Ayşe Ünlüce aday gösterilecek.

CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), bugün öğlen saatlerinde yeni il ve ilçenin belediye başkan adaylarını belirlemek üzere toplandı. Yaklaşık 6 saat süren toplantıda 6’sı büyükşehir olmak üzere 200 dolayında il ve ilçe için belediye başkan adayları belirlendi.

Edinilen bilgiye göre, Tekirdağ’da, dört dönem Tekirdağ milletvekilliği yapan Candan Yüceer aday gösterilecek. Eskişehir’de de Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in yerine, Büyükerşen döneminde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği görevinde bulunan Ayşe Ünlüce CHP’nin adayı olacak.

Afyonkarahisar’da da CHP TBMM Grup Başkanvekili Burcu Köksal aday gösterilirken, Antalya’da da Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’le devam edilecek.

Adana’da mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin’de mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Aydın’da mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu‘nun yeniden aday gösterilmesi bekleniyor. Hatay’ın ise MYK’nın gündemine gelmediği ve bir sonraki MYK toplantısı ile PM toplantısına bırakıldığı öğrenildi.

Erdal Beşikçioğlu için Mansur Yavaş ikna edilmeye çalışılıyor

Bugün toplanan CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Ankara’nın Etimesgut ilçesinde belediye başkan adayı olarak tiyatro ve sinema oyuncusu Erdal Beşikçioğlu’nu da gündemine aldı. Edinilen bilgiye göre, Beşikçioğlu ile ilgili karar MYK’da herhangi bir itiraz olmadan kabul edildi ve Parti Meclisi’ne (PM) sunulacak aday listesinde yer aldı. Ancak MYK toplantısı sırasında Beşikçioğlu ile ilgili kararın kamuoyunun gündemine yansıması üzerine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın bu karara itiraz ettiği iddiaları da gündeme geldi.

Yavaş, Mesut Özarslan’ı aday göstermek istiyor

Edinilen bilgiye göre, Etimesgut ilçesinde İyi Parti seçmenini de kazanabilmek için İyi Parti’den istifa eden Mesut Özarslan’ı aday göstermek isteyen Yavaş, bu isteğinin kabul edilmemesi üzerine de parti yönetimine tepki gösterdi. Gölbaşı ilçesinde de eski MHP’li Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’nı aday göstermek isteyen Yavaş’ın bunun üzerine Gölbaşı’nın da açıklanmamasını istediği iddia edilirken, Yavaş’ın adaylıktan çekilebileceği iddiaları da gündeme geldi. Bu arada Etimesgut ilçe örgütünden de tepkilerin geldiği öğrenilirken, 16.00’da başlaması planlanan PM toplantısı birkaç kez ertelendi.

İkna edildikten sonra PM gündemine gelecek

İtirazların artması üzerine Genel Merkez yönetimi Mansur Yavaş’ı ikna etmek için görüşme trafiği başlattı.

TIKLAYIN – CHP’de kritik dakikalar: Erdal Beşikçioğlu için Mansur Yavaş ikna edilmeye çalışılıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir