Artık Google Arama çubuğunda, doğrudan yapay zeka görselleri oluşturabilirsiniz

Geçtiğimiz Aralık ayının ilk günlerinde, doğal dil komutlarımızın yapay zeka sanatına dönüştürülmesi için özel web sitelerine gitmemiz gerekiyordu. Ama artık buna gerek yok. Google, yaptığı açıklamada, Search Generative Experience’ı (SGE) tercih eden kullanıcıların doğrudan standart Arama çubuğundan yapay zeka görselleri oluşturabileceklerini duyurdu.

Sistem, döndürülen bir listeden web sitelerini seçmek yerine, listenin bağlantılarının yönlendirdiği aynı verileri kullanarak kullanıcının doğal dil istemine tutarlı bir yanıt sentezliyor. Sistem, bu deneyimin doğal bir uzantısı olarak oluşturulan metin yerine oluşturulan görüntüleri döndürüyor. Kullanıcılar aradıkları şeyin açıklamasını yazdıklarında (Google’ın örneğinde kahvaltı hazırlayan bir Capybara), motor birkaç dakika içinde aralarından seçim yapabilecekve daha da iyileştirebilecek dört alternatif oluşturuyor. Kullanıcılar ayrıca oluşturdukları görselleri Drive’a aktarabiliyor ya da indirebiliyor.

Dahası, kullanıcılar doğrudan Google Görseller’de görsel oluşturabilecekler. Yani “minimalist cadılar bayramı masa düzeni” veya “ürkütücü köpek evi fikirleri” arıyorsanız, bunu arama çubuğuna yazabilecek ve Google’ın buna dayalı bir görsel oluşturmasını sağlayabileceksiniz. Asıl harika olan ise Google Lens’i bu oluşturulan görsel üzerinde çalıştırarak bilgisayarın sizin için oluşturduğu görsele en çok benzeyen gerçek ürünleri arayabilmeniz.

Elbette yeni özelliklerin getirdiği bazı sınırlamalar var. Bunlardan herhangi birini kullanmak için Google Labs’a kaydolmanız ve SGE programına katılmayı seçmiş olmanız gerekiyor. Ayrıca, yeni görüntü oluşturma işlevleri şimdilik yalnızca ABD içinde, İngilizce uygulamalarda ve 18 yaşın üzerindeki kullanıcılar için geçerli.

Şirket ayrıca üretken yapay zeka teknolojisinin kötüye kullanımını engelleme çabalarını da artırıyor. Kullanıcıların insan yüzlerinin fotogerçekçi görüntülerini oluşturmaları engellenecek. Pastırma pişiren fotogerçekçi bir Capybara istiyorsanız, bu sorun değil. Fotogerçekçi bir Albay Sanders’ın pastırma pişirmesini istiyorsanız sorunlarla karşılaşacaksınız. Ayrıca önemli kişilerin görüntülerini oluşturmanız da engellenecek.

Son olarak Google, DeepMind tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz ay duyurulan SynthID sistemini de uygulamaya koyuyor. SythID, görsel olarak tespit edilemeyen bir meta veri fligranı olup, oluşturulan bir görüntüyü bu şekilde belirtmenin yanı sıra, görüntüyü kimin ya da neyin, ne zaman oluşturduğuna dair bilgi sağlıyor. Yeni özellikler, iOS ve Android’de Google uygulamasındaki Labs sekmesi ve Chrome masaüstünde bugün belirli kullanıcılara sunulacak ve önümüzdeki haftalarda daha fazla kullanıcıya yayılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir