Adalet Sistemini Sarsacak Devrim: İngiltere’de Yargıçlar Davalarda Yapay Zeka Kullanabilecek

İngiltere ve Galler, yargıçların davalarda yapay zeka kullanmalarına izin verdi. Bu entegrasyon için nasıl bir yol izleneceğini açıklayan detaylı bir kılavuz yayımlandı. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

İngiltere ve Galler’de yargıçlar artık belirli görevlerde yapay zeka kullanımına izin verilmesiyle yeni bir döneme adım attılar.

Birleşik Krallık Yargı Ofisi yapay zekanın yargı sistemine nasıl entegre edilebileceğine dair bir kılavuz yayınladı.

Bu kılavuz yapay zekanın özellikle büyük miktarda metni özetleme, sunumlar, e-postalar ve mahkeme kararları yazma gibi alanlarda yardımcı olabileceğini belirtiyor ancak yasal araştırma ve analiz konularında yapay zekanın kullanımına karşı uyarılarda bulunuluyor.

Ayrıca Brezilya’da yapay zeka tarafından yazılan bir metnin yasalaştığı ilk örnek geçtiğimiz hafta gerçekleşti.

Porto Alegre şehrinde çalıntı su sayaçlarının yenilenmesine ilişkin bir tasarı, yapay zeka tarafından sadece 15 saniyede hazırlandı ve belediye meclisi tarafından kabul edilerek yürürlüğe girdi.

ABD’de ise Avukat Steven Schwartz ve Peter LoDuca’nın ChatGPT ile hazırladığı 10 sayfalık bir özetin tamamen sahte bilgiler içermesi nedeniyle yapay zekanın hukuki alandaki kullanımına ilişkin endişeler arttı.

Bu olay New York’taki yargıç Kevin Castel tarafından ciddi bir şekilde ele alındı ve ilgili hukuk firmalarına 5 bin dolar para cezası kesildi.

Siz ne düşünüyorsunuz yorumlarda buluşalım. ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir