‘2024 zor bir yıl olacak, cebimizi sağlamlaştırıyoruz’

Zorlu geçmesi beklenen 2024 için iş dünyasının gündeminde finansman sıkıntısı, fahiş kiralar ile enflasyon yer alıyor. Perakende sektörünün lider yöneticilerini bir araya getiren ve Birleşmiş Markalar Derneği ile Fast Company organizasyonu ile düzenlenen panelde 2024, değerlendiren Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, tüm kesimleri zorlu bir sürecin beklediğini söyledi. “2024’ü herkes ilan ediyor, zor bir yıl olacak. Mehmet Şimşek Bey de ilan ediyor. Zor bir yıl olacaksa, hazırlığımızı ona göre yapıyoruz. Beklentilerimizi düşürüyoruz, cebimizi sağlamlaştırıyoruz” ifadelerini kullanan Ülker, nakit paranın büyük önem taşıdığını ve tek başına yetmediği için finansman sorununun halledilmesi gerektiğini vurguladı.

Murat Ülker

‘DEVLET BABA’

Ülker, bu süreçte kârın önemine de değinerek, “Ne olursa olsun kârlı satış yapmalısınız. Finansman için de hazırlığınız olsun. Nakdin kral olduğunu unutmayalım” dedi. 2014’te 3.5 milyar dolara satın alınan bisküvi markası Mcvities’in değerinin 6 milyar dolara çıktığını anlatan Ülker, Godiva için gelen 4 milyar dolarlık satın alma tekliflerini de geri çevirdiklerini söyledi. Yüksek enflasyon ortamında binlerce mağazada kira yönetiminin oldukça zorlu olduğuna da aktaran Ülker, perakende sektörünün ortak şikayeti olan sorunla ilgili “Kira her dükkan için sorun teşkil ediyor. Mal satılmazken kira artışı yönetilemez. Burada devlet babamıza iş düşüyor. Devlet hep ortaktır bize. Genelde kâra ortaktır. Zarara ortak olsun demiyoruz da bir stopaj indirimi olsun” diye konuştu.

Cem Boyner

‘Kura, maaşa, faize Ankara karar veriyor’

Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner dünyanın yüzde 10-15’’lik enflasyonla savrulduğu yerde Türkiye’nin yüzde 70’lik enflasyonla mücadele ettiğini vurguladı. Boyner, “Enflasyonla dağıldık ama ağır kontrol istiyor yerine oturtulması. Yine piyasayı görmüyoruz, yine devleti kamuyu görüyoruz. Kura Ankara karar veriyor, faize de kamu yönetimi karar veriyor. Kısa zaman öncesine kadar kira artışına da kamu karar veriyordu. Enflasyonla kaybolan eriyen maaşları yerine koymak için maaş zammına da kamu yönetimi karar veriyor. Bu, hayatımdaki ikinci enflasyondan çıkışım. Adamı camdan çıkarır fren” dedi. “Moralini kaybeden, başta müşteri olmak üzere her şeyini kaybeder” ifadelerini kullanan Boyner, “2024’te sektör için kabus senaryoları yok” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir