Pazartesi 45 bin öğretmen atanacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 45 bin öğretmen atamasında ağırlığı deprem bölgesine verdiklerini belirtti. Özer, “Yani oradaki öğretmen ihtiyacının tamamını karşılamak üzere bu atamanın yüzde 50’sinden daha fazlasını birinci sırada Hatay olmak üzere deprem bölgesine kaydırdık” dedi. Ordu’dan AK Parti milletvekili adayı olan Özer, tvnet canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. Özer, “Şu anda 1,2 milyon öğretmenimiz var sistemimizde, son atamalarla sayı artacak. 2000’li yıllarda 500 bin öğretmenimiz vardı sistemin içerisinde. Yaklaşık 750 bin öğretmen, yani yüzde 75’i şu anda eğitim sisteminde olan öğretmenlerin yüzde 75’i son 20 yıl içerisinde eğitim sistemine kazandırıldı ve ilk kez Türkiye’de öğrenci sayısı artmasına rağmen öğretmen başına düşen öğrenci sayısı OECD ortalamasına yakınlaştırıldı.” dedi.

ÖNCELİK SINIF ÖĞRETMENLİĞİNE

Her yıl çok ciddi oranlarda öğretmen atamaları gerçekleştirildiğine işaret eden Özer, “İnşallah 8 Mayıs tarihi itibarıyla İstanbul’da 45 bin öğretmen atamasını pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Burada mümkün olduğu kadar tüm branşlara, tüm alanlara öğretmen ataması gerçekleştireceklerini aktaran Özer, önceliği sınıf öğretmenliğine verdiklerini, en yüksek oranın bu branşta olduğunu söyledi.

DEPREM BÖLGESİNDE EĞİTİM TELAFİSİ

Özer, 500 ve üzerinde öğrenci olan tüm okullara en az bir rehber öğretmen görevlendirmek için ikinci sırayı rehber öğretmenlere verdiklerini kaydederek, şöyle devam etti: “Üçüncü sırayı okul öncesi eğitime verdik. Çünkü okul öncesi eğitim bizim şu anda öncelikli alanlarımızdan bir tanesi. Tabii bu 45 bin öğretmen atamasında ağırlığımızı deprem bölgesine kaydırıyoruz. Yani oradaki öğretmen ihtiyacının tamamını karşılamak üzere bu atamanın yüzde 50’sinden daha fazlasını birinci sırada Hatay olmak üzere deprem bölgesine kaydırdık. İnşallah atamalar hayırlı bir şekilde neticelenir ve öğretmenlerimiz bir sonraki eğitim öğretim yılı itibarıyla onun başlangıcında da görev yapacakları okullarda görevlerine başlarlar.”

Özer, ayrıca depremin etkilediği 10 ilde 1 Ağustos, 1 Eylül tarihleri arasında telafi eğitimleri verileceğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir