Kamuda mülakatla işe alımlar devam ediyor: “Hani tek kriter KPSS olacaktı?”

Seçim öncesi kamuda mülakatın kaldırılacağını vaat eden iktidar, seçim üzerinden yaklaşık 3 ay geçmesine rağmen somut bir adım atmadı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimlerden önce “Projelerimiz hazır. Kamuya işe alımlarda tereddütleri gideriyoruz. İşe alımlarda bu yönetimi zaten uyguluyoruz. Mülakatların sebebi kurumların ihtiyaçlarına erişme kabiliyetidir. Zorunlu bazı alanlar dışında başarı sıralamasına göre işe alımı esas haline getireceğiz” diyerek yeniden seçilmeleri halinde kamuda mülakatların kaldırılacağını vadetmişti.

Birgün gazetesinin haberine göre, AKP bu konuda hiçbir adım atmazken kamu kurumları da mülakatla işe alımlara devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü Şanlıurfa’da istihdam edilmek üzere sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Personel alımları Mülakatsız ve Mülakat ile yapılacak. Mülakatsız olarak avukat, büro personeli, veteriner hekim kadrolarında personel alınacak. Diğer kadrolar için ise sözlü ve yazılı sınav yapılacak.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü 5 ayrı iş pozisyonunda 124 personel alımı ile bünyesine yeni personeller dahil edecek. İşe alım için yapılan duyuruda “Beden İşçisi iş pozisyonu için başvurusu geçerli olan adaylar mülakata tabi tutulacaktır. İşe girmeye hak kazananlar ise, mülakatta başarılı bulunan adaylar arasında yapılacak kura çekimi sonucunda belirlenecektir.”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Türkiye’nin 11 ilinde Personel Alımına başladığını duyurdu. Bakanlık, gerekli KPSS puanını taşıyan kişileri kurum içi sınavına da tabi tutacak. Personel alımı için mülakat gerçekleştirecek. Bakanlık, mülakatı geçen personellerin iş başı yapmasına izin verecek.

Ziraat Bankası işe alım yazılı sınav sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Banka’dan yapılan açıklamada “Mülakata katılmaya hak kazanan adaylar için mülakat yerleri ve tarihlerine ilişkin bilgilendirme Bankamızın internet sitesinde daha sonra yapılacaktır” denildi. Bunun yanı sıra seçimden hemen önce Diyanet de mülakatla personel alınacağını açıklamıştı. Diyanet, işe alımda sözlü sınavı esas almıştı.

Öte yandan mülakat nedeniyle mağduriyetler de devam ediyor. Çorum’un MHP’li İskilip Belediyesi memur alımı yapmak için ilan verdi. Başvuru yapan ve 60 puanın üzerindeki adaylar açıklandı. Ancak aranan kriterleri karşılayan ve yüksek puanı olan Ahmet Özçelik, sözlü sınava girecek olanların listesinde yer almadı.

Konu Meclis’te

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, “Vaatler hemen unutuldu” diyerek konuyu TBMM gündemine taşıdı. CHP’li Karakoz, “AKP yeniden iktidara seçildi ve aradan dört aylık bir zaman geçti. Bugün gelinen noktada ne kamu da mülakat sistemi kalktı ne verilen sözler tutuldu ne de söylenen vaatler yerine getirildi. Neden kamu kurumlarında hâlâ mülakat uygulanmaya devam ediliyor? Hani kamu kurumlarında işe girmek için tek kriter KPSS olacak ve alınan puanlara göre atamalar yapılacaktı? Ne oldu vaatlerinize ve sözlerinize” diye sordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir